1390
آبان 1390
تاسیس گلخانه هیدروپونیک گل رز
1393
بهمن 1391
تأسیس مرکز کشت بافت
1397
سال 1397
تأسیس موزه گل محمدی ایران

مجموعه ” گلخانه هيدروپونيك گل رز و مركز بيوتكنولوژي دكتر رستگار ” توسط دكتر ايرج رستگار تاسيس گرديده است. فاز اول مجموعه كه به توليد گل هاي رز شاخه بريده هلندي اختصاص دارد از آبان ماه سال 1390 فعاليت خود را آغاز نموده است. مركز بيوتكنولوژي با رويكرد اصلي كشت بافت گلهای زینتی، گیاهان دارویی و پایه های رویشی درختان میوه دانه دار و هسته دار بعنوان فاز دوم پروژه در بهمن ماه 1391 راه اندازي شد. هم اینک کلیه محصولات فوق در بازارهای داخلی و خارجی عرضه می گردد.

سپس در سال 1397 موزه گل محمدی ایران تاسیس شد و در سال 1401 تولید گلاب و مواد آرایشی بهداشتی از جمله پاک کننده های صورت به انجام رسید.

لازم به ذکر است رستگار، نگارنده ده ها مقاله علمی است که یکی از مطرح ترین آنها چاپ مقاله ای با نام مفهوم “رس” واحد پیام های ارتباطی است. در این مقاله برای پیام های ارتباطی یک واحد به نام ” رس” ارایه می شود. که بر گرفته از دو حرف ابتدایی نگارنده است در حین حال از دو طرف ابتدای گیرنده و فرستنده را در داخل دارد. مقاله فوق  ضمن آنکه در نشریه علمی-پژوهشی تحقیقات روابط عمومی در شهریور 1386 و مجله جهانی رسانه (journal media global) در بهار 1387 به چاپ رسیده، موفق به دریافت نشان ویژه ی سمپوزیوم بین المللی روابط عمومی در دی ماه 1387 در بخش پژوهش های علمی گردید.

در کنار چاپ مقاله های علمی از رستگار تاکنون چندین کتاب به چاپ رسیده است. کتاب های وی عبارتند از:

 • سر مقاله و سرمقاله نویسی (انتشارات قو)
  موسیقی برای توانبخشی و ارتباطات موسیقیایی (نشر دانژه)
  مبانی ارتباطات انسانی – جمعی (نشر مبنا خرد)
  مفهوم “رس” واحد پیام های ارتباطی (نشر دانژه)
  گلستان سعدی (به زبان روسی – فارسی) (انتشارات بعثت)
  عمر خیام (به زبان روسی – فارسی) (انتشارات بعثت)
  شهر لیلی (انتشارات دانژه)
  باغداری نوین گلابی با استفاده از پایه¬های کشت بافتی ( انتشارات خردگان)
  دانستی های کاشت گل محمدی (سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی)
  فرزانگان خسروی (انتشارات مبنای خرد)
  بوستان سعدی (به زبان فارسی-روسی) ( انتشارات بعثت)
  یادداشت های مطبوعاتی و سرمقاله نویسی ( نشر نی)

 

وی همچنین نشریه توانا را در ایران و کاکتوس را در اوکراین ساخته است. کاکتوس نشریه ایی که در شهر کیف کشور اوکراین چاپ و تکثیر می شد و در سراسر اروپا پخش می گشت. رستگار صاحب امتیاز، مدیر مسئول و سردبیر نشریه بود. کاکتوس به دو زبان انگلیسی و روسی با محوریت کاریکاتور منتشر شد و مطرح ترین کاریکاتوریست های بیست کشور جهان با کاکتوس در ارتباط بودند. رستگار توانای نوشتاری را در ایران منتشر می ساخت، مخاطبان این نشریه روشنفکران، نخبگان فکری و دانشجویان بودند.

این نشریه با قطع مجله ایی بر کیوسک های مطبوعاتی می نشست. توانا با زبان کاریکاتور یکی دیگر از نشریاتی است که رستگار در ایران منتشر می ساخت. اکثر قریب به اتفاق مطرح ترین کاریکاتوریست های زمان انتشار نشریه با توانا همکاری داشتند، توانا در زمان خود پر تیراژترین نشریه کاریکاتوری ایران بود. این نشریه با قطع روزنامه ایی منتشر می شد. از جمله نشریاتی که رستگار منتشر ساخت مجله بین المللی گلخانه داران می باشد که به شکل مجله ای منتشر می شد.

توانبخشی فکر <<توانبخشی فکر>> رهیافتی خود و دیگر کاوانه است مبتنی بر علم ارتباطات که در چارچوب جهان بینی عاشقانه شکل میگیرد و هدف آن بهتوانی و توانمندسازی انسان هاست. شیرازه اصلی <<توانبخشی فکر>> که از سوی دکتر ایرج رستگار ارائه گردید عشق است. مردمانی که چشمه ی عشق در زمین وجودشان جاری است خوشبختند ، و چون دریافته اند که خوشبختی میوه عشق است می کوشند تا دیگر روزنه های این چشمه ی دورنی را بگشایند.<<هفت شهر رستگاری>> راهکاری برای رسیدن به هدف و نقشه ی مسیر است برای آنانی که میخواهند به عشق اکتسابی دست یابند.

کتاب ها

مجله نوشتاری توانا

مجله تخصصی توانا​

مجله کاریکاتوری توانا​

کاکتوس در اوکراین​

مجله گلخانه داران​

رستگار در سال ۱۳۷۲ مرکز توانبخشی تهران که به کودکان معلول ذهنی و جسمی خدمات ارائه می دهد را تاسیس کرد​

رستگار به همراه برادرش مهندس حسین رستگار با تاسیس موسسه فرهنگی اطلاع رسانی توانا نخستین شبکه خصوصی ارائه دهنده خدمات اینترنتی در ایران را راه اندازی کردند​

ارایه سی دی های آموزشی به نام توانبخشی فکر به منظور ایجاد عشق اکتسابی از دیگر آثار رستگار است​

ارائه سی دی های آموزش کشت بافت خرما از دیگر فعالیت های رستگار است که نقش بسیار بسزایی در این صنعت داشته است​

fa_IRفارسی